Close

Łatwiej nie stać się ofiarą niż z tego wyjść

Pytacie:
Dlaczego tyle uwagi, przestrzeni i artykułów, poświęcamy ofiarom – skoro jesteśmy programem profilaktyki.

Po pierwsze: ponieważ uczymy was świadomej prewencji. Profilaktykę otrzymujecie na zamkniętych szkoleniach, gdzie możecie poznać mechanizmy, techniki, i wiedzę, służące zabezpieczeniu i obronie 🙂 Oczywiście, nie każda z czytających to osób była już na szkoleniu BezpiecznaJa, czy BezpiecznaJaTeen, jednak mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni – obserwuj naszą stronę i nasz FP, aby nie przegapić szkolenia w Twojej okolicy.

Po drugie: ponieważ najlepiej uczyć się na cudzych doświadczeniach w takich tematach, oraz mieć w ręku coś, czym pomożemy też innym w potrzebie.

A po trzecie:  łatwiej NIE STAĆ SIĘ ofiarą niż z tego wyjść.

Wiem, co mówię, bo byłam po obu stronach.
Łatwiej jest uniknąć napaści, czy zauważyć pierwsze symptomy przemocy i zareagować w porę, niż później mierzyć się z konsekwencjami, lękami, traumami.
Przy odpowiednim pakiecie wiedzy, o rozpoznawaniu i unikaniu zagrożenia, oraz przy odrobinie szczęścia – ryzyko stania się ofiarą, maleje o kilkadziesiąt procent. To nie tylko optymistyczne, ale i bardzo przydatne – taka wiedza – prawda?

Na większość napadów, zniewoleń i gwałtów, a nawet w znacznej mierze powstawania przemocy domowej, składają się trzy czynniki: 1. człowiek, 2. okoliczności, i 3. zdolność potencjalnej ofiary do uniknięcia zagrożenia.

Ad.1: Na czynnik ludzki nie mamy wpływu, lub mamy niewielki. Ludzie są różni, sytuacje są różne, emocje są różne i reakcje są różne. Niezależnie od naszych pragnień, potrzeb czy ideałów. „Gdzieś tam” zawsze się znajdzie ktoś, kto uzna swoje postępowanie za uzasadnione. Nie jesteśmy w stanie wpływać na postępowanie innych ludzi. Jeżeli nie wiemy jakie mają prawdziwe zamiary, nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich planów ani zachowań. A dopóki żaden przestępca nie będzie skory do uprzedzania nas o swoich zamiarach, pozostaje ostrożność, rozsądek i czytanie sygnałów świadczących o niebezpieczeństwie.

Ad.2: Na okoliczności mamy już pewien wpływ. Połowiczny, ale to lepiej niż żaden. Możemy świadomie je wybierać i reagować na te, w których się znajdujemy. Świadomy wybór bezpiecznego miejsca i ludzi wokół: na pierwszą randkę albo rozstanie, na zabawę, czy stosowanie drobnych „trików”, jak nie pozostawianie szklanek „samotnie” w klubach, decyzja o wzięciu taksówki, kiedy masz wrażenie, że jesteś śledzona, i tak dalej – rzeczy, które i tak robimy czasami – mają realny wpływ na znaczną poprawę naszego bezpieczeństwa.
Pozostają wtedy poza naszym wpływem już tylko te sytuacje, w których „czynnik pierwszy”, ludzki, będzie całkowicie nieprzewidywalny.

Ad.3: „Zdolność potencjalnej ofiary do uniknięcia zagrożenia”. Opiera się ona w największym stopniu o wiedzę.
– jeżeli wiesz, pamiętasz i stosujesz rzeczy, które cię zabezpieczają, to twoje bezpieczeństwo wzrasta.
– jeżeli jesteś wyczulona na niepokojące sygnały, na podpowiedzi intuicji, czy na zwykłą logikę – łatwiej unikniesz zaskoczenia.
– jeżeli wiesz, co możesz, a co wręcz powinnaś, aby przetrwać, obronić się, uciec – istnieje szansa, że w krytycznej chwili przypomnisz to sobie i przestaniesz się bać.
– jeżeli będziesz wiedziała gdzie szukać pomocy, gdzie wsparcia – będziesz potrafiła też pomóc innym osobom
Będziesz mieć świadomość, wiedzę i siłę by przetrwać. W naszym rozwoju i świadomości swoich możliwości, tkwi siła, która góruje nad zarówno nad składowymi w postaci ludzi i okoliczności. Ubiega je, pozwala zapobiec złemu rozwojowi sytuacji. Czasem obronić się i uciec, czasami ująć sprawcę, aby poniósł należną mu karę i nie skrzywdził nikogo więcej. Ale przede wszystkim, nabrać w sobie tej pewności, która daje jasny komunikat, że nie będziesz bezproblemową ofiarą. Większość przestępców nie lubi zbędnego ryzyka. Woli „łatwo, szybko i przyjemnie”.
Wiedza jest jak prezerwatywa:

  • nieco upierdliwa dla niewprawnych i nie daje 100% gwarancji,
  • ale jej brak oznacza 100% ryzyka.

Wiedza to Twoja Siła. 

Obdarcie pewnych tematów ze strachu, z nieznanego, z nieświadomości, daje podwaliny do tego, aby znacznie zmniejszyć porażające uczucie strachu. W życiu codziennym, jak również w niebezpiecznej sytuacji. Świadomość możliwości, wzmaga poczucie bezpieczeństwa.
Umysł skonstruowany jest w tak niesamowity sposób, że w krytycznych sytuacjach przypominamy sobie rzeczy, o których czasami już nawet zdążyliśmy pozornie zapomnieć. A kiedy wiesz jak postąpić – postąpisz właściwie.
Oprócz szkoleń, które prowadzimy, będziecie odnajdywać na tej stronie i na naszym FP różne przydatne treści. Materiały, video, triki, metody, wyzwania i zadania, które możemy upublicznić bez obawy o osłabienie ich efektywności. Będziemy zamieszczać historie, abyście wiedziały jak rozpoznać zagrożenie, i mogły wyciągnąć wnioski z cudzych przejść. Znajdziecie tu artykuły z zakresu psychologii wzmacniającej, asertywności, budowania pewności siebie oraz rozpoznawania zagrożeń.
Pragniemy też wkrótce oddać do waszej dyspozycji dział dla rodziców małych dzieci: BezpiecznaJaKid.
Bo przemoc nie wybiera wieku, płci, koloru skóry, sięga po to, co łatwe i bezbronne.
Więcej wiedzy otrzymacie na naszych szkoleniach, oraz w kierunkach, które Wam podpowiemy na nich. Znajdziecie też mnóstwo materiałów służących tym, którym się nie udało przemocy uniknąć, abyście wiedziały, jak pomóc Waszym bliskim.
Obserwuj nas, lajkuj nas, pokaż nas. Komentuj, by wspierać inne kobiety, i pomagać nam w pomaganiu Wam.
Przemoc, to nie ospa wietrzna. Fakt, że przeszło się przez to raz, nie oznacza, że nigdy więcej nas nie dosięgnie.
Przemoc to nie choroba tropikalna, którą łapią nieliczni, którą widać od razu, i można ją wyleczyć paroma dawkami antybiotyku.

Przemoc jest raczej jak grypa. Powszechna i obecna wokół nas. Nikt już nie zwraca na nią uwagi, póki nie dotknie kogoś mu bliskiego. Pierwsze objawy są niezauważalne, a kiedy już się ujawni w całości, boli, osłabia, a nie leczona – sieje niewidzialne spustoszenie w całym organizmie.
Kiedy dotyka nas, w końcu dopada też naszych bliskich. Nasze dzieci przyjmują za normę fakt, że ktoś wiecznie chodzi z chusteczkami. Kiedy widzisz chorą znajomą, polecasz jej środki na wyzdrowienie, i profilaktykę oraz zabezpieczenie się na przyszłość.
Bo przeciw przemocy, tak jak przeciw grypie, można się zaszczepić. Wiedzą. Nabrać uważności, świadomości, jak jej unikać, i zmniejszyć znacznie ryzyko jej „złapania”.

Ta szczepionka to wiedza. Ta szczepionka to BezpiecznaJa.

Dominika Cwynar

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

stat4u